Тиждень іноземних мов в гімназії-інтернаті №13

Згідно з Указом Президента України Порошенка П.А. 2016 рік оголошено Роком англійської мови в Україні. З метою привернути увагу до проблеми вивчення мов, підвищення рівня міжкультурного та міжмовного взаємопорозуміння, демонстрації багатства мовного та культурного різномаїття Європи, заохочування до вивчення мов як в школі, так і за її межами протягом всього життя людини, в нашій гімназії Рік англійської мови розпочався 29.02.16 з яркого відкриття Тижня іноземної мови в присутності учнів 1-9 класів та який мав за девіз відомий всім вислів:«How many languages you know that many times you are a person».

Кожен день мав окрему назву та напрямок роботи : День творчості (вівторок), День країнознавства (середа), День знавців мови (п’ятниця). В рамках Тижня для учнівських колективів 5-9 класів було підготовлено та проведено конкурс тематичних газет та електронних презентацій «English speking country», брейн-ринги англійською та французькою мовами, працювала інтерактивна ігрова кімната. Під час ігор учні нашої гімназії змогли активізувати свої знання з англійської та французької мов.

Для учнів 1-4 класів було проведено театралізовану інформаційну хвилинку «Цікаво про Англію та Францію», під час якої учні 8-Б класу в костюмах літературних героїв розповіли про ці країни. Було організовано виставку проектних робіт англійською мовою учнів молодшої школи з тем «Моя родина», «Улюблена тваринка». Учитель Пацера А.В. провела ігрову програму між 4-А та 4-Б класами «Travelling to English».

Протягом Тижня в гімназії звучала музика англійською та французькою мовами, учні взяли участь в караоке, подивились мультфільми Уолта Діснея мовою оригіналу.

Foreign Language Week at Gymnasium-Boarding School № 13

According to the Decree of the President of Ukraine Poroshenko P. A. the year of 2016 was proclaimed as the Year of English in Ukraine. For the purpose of paying attention to the problem of learning foreign languages, increasing the intercultural and speaking standards of understanding foreign languages, demonstration the speaking and cultural variety of Europe and encouraging of learning foreign languages either at school and during the man’s life, the Year of English in our Gymnasium-Boarding started on February, 29. This year the Week of Foreign Languages was brightly opened in the Assembly Hall of our school for the students of 1-9 grades. The motto of it was: «How many languages you know that many times you a reaperson».

Each day of the week had the name and the topic: the Day of Creativity (Tuesday), The Day of English-Speaking Countries (Wednesday), the Day of English Lovers (Friday). During the Week there were a lot of different events for the pupils of the 5-9th grades. The pupils took part in the contest of wall newspapers and electronic presentations «English speaking country» and in the brain-ring (English and French). The game-room was opened during the Week. Playing different games pupils could activate the knowledge of English and French languages.

The schoolchildren of the 1-4th grades were informed about interesting facts of England and France. The students of the 8th form in costumes of the famous literary characters told them about these countries.Also we could see the exhibition of English projects of juniors’ pupils “My family” and “My favourite pet”. The English teacher Patsera A. V. held the game show “Travelling to English” between the 4-A and the 4-B forms. During the English Week our students were able to sing karaoke songs in English and French and watch cartoons by Walt Disney in origin.